Previous product
Back to products
Next product
Compare
Add to wishlist
Category: Computers & Accessories Tag: Computers and accessories
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Brand acer
Model Name Laptop
Screen Size 15.6 Inches
Color Silver
Hard Disk Size 128 GB
CPU Model Ryzen 3
Ram Memory Installed Size 8 GB
Operating System Windows 11 S
Special Feature Backlit Keyboard
Graphics Card Description Integrated
About this item
Product information
Technical Details
Summary
Standing screen display size ‎15.6 Inches
Screen Resolution ‎1920 x 1080 pixels
Max Screen Resolution ‎1920×1080
Processor ‎4.1 GHz ryzen_3
RAM ‎8 GB LPDDR5
Memory Speed ‎3200 MHz
Hard Drive ‎128 GB SSD
Graphics Coprocessor ‎AMD Radeon Graphics
Chipset Brand ‎AMD
Card Description ‎Integrated
Graphics Card Ram Size ‎8 GB
Wireless Type ‎Bluetooth, 802.11ax
Number of USB 3.0 Ports ‎3
Average Battery Life (in hours) ‎11 Hours
Other Technical Details
Brand ‎acer
Series ‎Laptop
Item model number ‎NX.KJBAA.001
Hardware Platform ‎PC
Operating System ‎Windows 11 S
Item Weight ‎3.92 pounds
Product Dimensions ‎14.29 x 0.74 x 9.35 inches
Item Dimensions LxWxH ‎14.29 x 0.74 x 9.35 inches
Color ‎Silver
Processor Brand ‎AMD
Number of Processors ‎4
Computer Memory Type ‎DDR5 RAM
Flash Memory Size ‎128 GB
Hard Drive Interface ‎Solid State
Optical Drive Type ‎No Optical Drive
Voltage ‎240 Volts
Batteries ‎1 Lithium Ion batteries required. (included)
Additional Information
ASIN B0BS4BP8FB
Customer Reviews
4.3 4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 stars
Best Sellers Rank #61 in Computers & Accessories
#5 in
Date First Available January 31, 2023
Warranty & Support
Product Warranty: For warranty information about this product.
Product Description
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
-8%
Compare
Close
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
-8%
Close
Mechanical Keyboard
Add to cart
Quick view
-50%
Ergonomic Mouse
-34%
-25%
Wireless Mouse
  •  Plug & Play Super Easy to Use -- Really plug & play design, no drivers need to be installed. 2.4GHz wireless transmission technology provides a powerful and reliable connection up to 33ft
-18%
Logitech MK270 Wireless Keyboard And Mouse Combo For Windows, 2.4 GHz Wireless, Compact Mouse, 8 Multimedia And Shortcut Keys, For PC, Laptop – Black
-8%
-19%
Crucial RAM 16GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Laptop Memory CT16G4SFRA32A
Brand Crucial Computer Memory Size 16 GB RAM Memory Technology DDR4 Memory Speed 3200 MHz Compatible Devices Laptop, PC About